....4th heroes tourney -- 10€ entry, come join the fun and warm up for the Individual World Championship in March played at BG Studio Heroes!!!

Schedules

The given time always refers to the central european time (Germany, Austria, Swiss ...) and is published in the headline of the website. Europe has a winter- and summertime. The time corresponds during winter time to CET and UTC+1, during summer time (31.03.-27.10.19) to CET+1 and UTC+2.

16th WBIF Open
Date Time Pairing Result
17.10.   Flag Denmark Ole Nielsen - Flag Iran M3 Jalil Khalili 1:0
19.10. 21:00 Flag Croatia G3 Mislav Kovacic - Flag Romania Michael Neagu
22.10. 17:00 Flag Iran Pourya Mahouti - Flag Ukraine Andrey Nesterov
Nat. Italian Championship 2019-2020
Date Time Pairing Result
16.10.   Flag Romania Daniel Tudose - Flag Italy Francesco Indomenico 1:0
16.10.   Flag Italy Franco Candeo - Flag Italy Francesco Abbruzzese 1:0
16.10.   Flag Italy Marco Conte - Flag Italy M2 Massimiliano Calusio 0:1
17.10.   Flag Italy Marco Marin - Flag Romania Daniel Tudose 1:0
17.10. 21:00 Flag Italy Filippo Angelini Rota - Flag Italy Fabio Bevilacqua
18.10.   Flag Italy Luigi De Lazzari - Flag Italy Maurizio La Selva 0:1
19.10.   Flag Italy Mauro Mellini - Flag Italy Fulvio Rossi Querin 0:1
19.10.   Flag Italy Lorenzo Rusconi - Flag Italy Sciadi Azizian 1:0
20.10. 20:45 Flag Italy Gabriele Cornacchini - Flag Italy Matteo Ciccarone
20.10. 21:00 Flag Italy Ovidio Mario Tallarico - Flag Italy Giuseppe Fazio
3rd BGStudio Heroes Tourney (BG Heroes)
Date Time Pairing Result
19.10. 15:00 Flag Denmark Steen Oernvig - Flag Romania Michael Neagu
22.10. 17:00 Flag Croatia G3 Mislav Kovacic - Flag Israel Adam Prager
Nat. Championship Russia 2019
Date Time Pairing Result
16.10.   Flag Russia Nataliya Chigridova - Flag Russia Alexei Ignarin 0:1
16.10.   Flag Russia Konstantin Inozemtsev - Flag Russia Irakli Shalamberidze 1:0
16.10.   Flag Russia Vasily Chemokhonenko - Flag Russia Almaz Salimzyanov 1:0
16.10.   Flag Russia Alexandr Nikulica - Flag Russia Yury Shevchenko 1:0
16.10.   Flag Russia Konstantin Inozemtsev - Flag Russia Alex Ars 1:0
16.10.   Flag Russia Olga Arefeva - Flag Russia Alexei Ignarin 0:1
16.10.   Flag Russia Sascha Polikarpov - Flag Russia Artur Petrosyan 0:1
16.10.   Flag Russia Yury Shevchenko - Flag Russia Alexander Chepurok 1:0
16.10.   Flag Russia G3 Mikayel Vardanyan - Flag Russia Sergey Petukhov 0:1
16.10.   Flag Russia Vitaly Pereyaslavsky - Flag Russia Irakli Shalamberidze 1:0
16.10.   Flag Russia Kamil Makhmudov - Flag Russia Dmitry Shirokov 0:1
16.10.   Flag Russia Almaz Salimzyanov - Flag Russia Denis Mikhaylov 1:0
16.10.   Flag Russia Alexander Chepurok - Flag Russia Elena Saukova 1:0
16.10.   Flag Russia Nataliya Chigridova - Flag Russia Artur Petrosyan 1:0
16.10.   Flag Ukraine Konstantin Osovskiy - Flag Russia Almaz Salimzyanov 0:1
17.10.   Flag Russia Denis Mikhaylov - Flag Russia David Chakhaya 1:0
17.10.   Flag Russia Vasily Chemokhonenko - Flag Russia Felix Rinskiy 1:0
17.10.   Flag Russia Zuriko Shakaya - Flag Ukraine Valery Davidov 0:1
17.10.   Flag Russia Ekaterina Smirnova - Flag Russia Konstantin Inozemtsev 0:1
17.10.   Flag Russia Andrey Sokolovskiy - Flag Russia Pavel Zanozin 1:0
17.10.   Flag Russia Irakli Shalamberidze - Flag Russia Igor Novikov 1:0
17.10.   Flag Russia Yury Shevchenko - Flag Russia Olga Arefeva 0:1
17.10.   Flag Russia Sergey Petukhov - Flag Russia Kamil Makhmudov 1:0
18.10.   Flag Russia Alexei Ignarin - Flag Russia Alexandr Nikulica 0:1
18.10.   Flag Russia Vasily Chemokhonenko - Flag Russia Pavel Zanozin 1:0
18.10.   Flag Russia Zuriko Shakaya - Flag Russia Zaur Mageramov 0:1
18.10. 20:00 Flag Russia Elena Saukova - Flag Russia Alexandr Nikulica
18.10.   Flag Russia Alexandr Nikulica - Flag Russia Felix Rinskiy 1:0
18.10.   Flag Russia Denis Mikhaylov - Flag Russia G3 Sergey Erokhin 0:1
18.10.   Flag Russia Dmitry Gurko - Flag Russia Artur Petrosyan 1:0
18.10.   Flag Russia Andrey Sokolovskiy - Flag Russia Kamil Makhmudov 1:0
19.10.   Flag Russia Irakli Shalamberidze - Flag Azerbaijan Kanan Hasan Zada 1:0
19.10.   Flag Russia Artak Papoyan - Flag Azerbaijan Kanan Hasan Zada 0:1
19.10. 14:00 Flag Russia Konstantin Inozemtsev - Flag Russia Alexei Ignarin
19.10. 15:00 Flag Azerbaijan Kanan Hasan Zada - Flag Russia Pavel Zanozin
19.10. 18:00 Flag Russia Dmitry Gurko - Flag Russia Ekaterina Smirnova
20.10. 11:00 Flag Russia Vitaly Pereyaslavsky - Flag Russia Yury Shevchenko
20.10. 13:00 Flag Russia Olga Arefeva - Flag Russia Almaz Salimzyanov
20.10. 14:00 Flag Russia Pavel Zanozin - Flag Russia Zuriko Shakaya
20.10. 21:00 Flag Russia Petr Malkov - Flag Russia David Chakhaya
21.10. 21:00 Flag Russia Nataliya Chigridova - Flag Russia Elena Saukova
WBIF Online Team Championship 2019
Date Time Pairing Result
16.10.   Flag Georgia Iosebi Menabdishvili - Flag France Martin-Frederic Kahn 1:0
16.10.   Flag Switzerland Thibaud Thompson - Flag Iceland M1 Hallur Jon Saevarsson 1:0
16.10.   Flag Iran M3 Jalil Khalili - Flag Japan Kentaro Meijo 0:1
16.10.   Flag Austria M2 Mario Lazzer - Flag Bulgaria Jordan Kirchev 1:0
16.10.   Flag Georgia Eduard Nazaryan - Flag France Olivier Croisille 0:1
16.10.   Flag Malta Mark Borg Cardona - Flag Croatia Sinisa Vrhovec 0:1
16.10.   Flag Denmark G2 Steen Gronbech - Flag Mexico Fernando Munoz 1:0
16.10.   Flag Iceland M1 Hallur Jon Saevarsson - Flag Turkey Cihangir Cetinel 1:0
16.10.   Flag Malta Gordon Manche - Flag Croatia Drazenko Vucina 0:1
16.10.   Flag Hungary Mate Feher - Flag Russia Yaroslav Gusev 0:1
17.10.   Flag Denmark G2 Thomas Myhr - Flag Mexico Javier Aburto 1:0
17.10.   Flag Argentina Fernando Neumark - Flag Peru Raul Mulanovich 0:1
17.10.   Flag Mexico Fernando Munoz - Flag Czech G3 Zdenek Zizka 1:0
17.10.   Flag Romania Petru Hlihor - Flag Greece Christos Groutsos 1:0
17.10.   Flag Iceland Robert Lagerman - Flag Turkey G3 Yasin Okal 1:0
18.10.   Flag Peru Fernando Arce - Flag Denmark M1 Benjamin Lund 1:0
18.10.   Flag Malta Kenneth Borg - Flag Croatia Boro Bukvic 0:1
18.10.   Flag Georgia Bakar Matikashvili - Flag France Evan Bourgnon 0:1
18.10.   Flag Italy M1 Lorenzo Rinaldo - Flag Sweden G3 Marten Howe 0:1
19.10. 16:00 Flag Iceland Johannes Jonsson - Flag Iran M3 Jalil Khalili
19.10. 17:00 Flag Israel Adam Prager - Flag Argentina Ivan Briones
20.10. 15:30 Flag Iran Kamyar Karimi - Flag Japan Masanori Itikawa
20.10. 16:00 Flag United States Frank Talbot - Flag Israel Adam Prager
20.10. 16:00 Flag Russia Alex Ars - Flag Italy M1 Lorenzo Rinaldo